לכל שאלה וייעוץ ראשוני | ללא עלות | השאר/י פרטים ונחזור בהקדם

שרת ודומיין

מה זה שרת? מה זה דומיין?

לפני הכל – כדי שאתר יהיה נגיש לציבור הוא צריך שתי דברים דומיין ואחסון. הדומיין, (בעברית שם המתחם) זה מה שמקליקים בדפדפן כדי להגיע לאתר. האחסון זה המחשב הפיזי עליו נמצאים הקבצים. בפוסט הזה אנסה לענות על השאלות: מה זה שרת? מה זה דומיין? איפה קונים אותם? ומה השיקולים השונים שצריך לקחת בחשבון לפני הקניה.

מה זה דומיין?

את הדומיין צריך לקנות, או במילים אחרות "לרשום" דרך רשם דומיינים. יש הרבה רשמי דומיינים, בארץ ובעולם. דומיין ישראלי – כלומר דומיין עם סיומת co.il צריך לקנות דרך רשם בארץ. לעומת סיומות אחרות כגון .com – שאותם אפשר לקנות גם דרך ספק ישראלי וגם דרך ספק מחו"ל. אין הכרח שהדומיין ירשם באותו חברה שבה נרכש האחסון. בד"כ זו הוצא לא גבוה – בסביבות 100 ש"ח לשנה כאשר דומיינים "מיוחדים" כגון .guru עולים יותר. ברגע שקניתם את הדומיין "השתלטתם" עליו, והוא שלכם כל עוד תשלמו את עלות הרישום השנתית.

מה זה שרת?

ישנם הרבה סוגים של תכניות אחסון, ולצורך העניין בפוסט הזה לא אסקור לעומק את ההבדלים בניהם. ככלל אצבע, אם התכנון הוא לבנות אתר על בסיס וורדפרס אז כדאי ללכת על אחסון וורדפרס יעודי. זוהי חבילת אחסון שתפורה במיוחד עבור אחסון לוורדפרס. היתרון הגדול של חבילות ייעודיות לוורדפרס הוא שהן מגיעות עם סט כלים ייחודים שמתאימים לוורדפרס, ובד"כ – הרבה יותר קל להתקין ולעבוד איתם.